pixel

Results for all Electoral Divisions

Electoral DivisionPartyWinner
AbingtonConservativeHarding, Rebecca
BillingConservativeMalpas, Christopher John
Boughton GreenConservativeLawman, Graham Michael
Brackley EastConservativeGrant, Andrew George
Brackley WestConservativeSawbridge, Ron
BramblesideConservativeParker, Bill
BraunstonConservativeBrown, Robin
BrixworthConservativeMillar, Chris
BugbrookeConservativeKirkbride, Joan
BurtonIndependentGroome, Christopher John
CastleIndependentClarke, Tony
Corby CentralLabourBullock, Mark Christopher
Corby RuralConservativeHeggs, Stan
CroylandConservativeWalia, Jay
DanesholmeLiberal DemocratStanbra, Chris
Daventry EastConservativeHills, Alan
Daventry WestConservativeLong, Chris
DeanshangerConservativeWalker, Allen
DelapreLiberal DemocratGlynane, Brendan John
DesboroughConservativeHumfrey, Belinda Ann
Earls BartonLabourBlackwell, George
East HunsburyConservativeGonzalez De Savage, Andre
EastfieldConservativeWright, Alan John
Ecton BrookConservativeMackintosh, David James
FinedonConservativeBailey, John Leonard Hawthorne
GrangeConservativeMaxted, Carolyn Paula
Greens NortonConservativeSmith, Ben
HackletonConservativeClarke, Michael Anthony
HeadlandsLiberal DemocratMinney, Marion
HemmingwellConservativePatel, Bhupendra Ramanlal
Higham FerrersConservativeLawson, Derek Charles
IrchesterConservativeHomer, Sue
IrthlingboroughConservativeLangley, Andrew Robert
IseConservativeCivil, Bob
Kettering CentralConservativeHenson, Larry
Kettering RuralConservativeHarker, Jim
KingsleyLiberal DemocratChurch, Richard
KingsthorpeLiberal DemocratBeardsworth, Sally
KingswoodLabourMcGhee, John
LloydsLabourScott, Bob
Long BuckbyConservativeOsborne, Steve
LumbertubsLiberal DemocratGiddings, Richard
Middleton CheneyConservativeMelling, Kenneth
MoultonConservativeShephard, Judy
Nene ValleyConservativeLarratt, Phil
New DustonConservativeGolby, Matthew John
Old DustonConservativeEdwards, Don
OundleConservativeReichhold, Rupert
ParklandsConservativeHallam, Mike
PrebendalConservativeSmith, Heather Anne
QueenswayConservativeDean, David William
RaundsConservativeHughes, Dudley Charles
RedwellConservativeWaters, Malcolm
RoadeConservativeIngram, Bernard
RothwellConservativePote, Alan Clifford
Rushden EastConservativeMercer, Andrew David
Rushden SouthConservativeTye, Michael
Rushden WestConservativePinnock, Ronald Herbert
Shire LodgeLabourBrookfield, Julie
SpencerLiberal DemocratConroy, Jenny
St Andrew's & St Peter'sConservativeLynch, Matt
St CrispinLabourStrachan, Winston
St DavidLiberal DemocratHollis, Jane
St JamesConservativePatel, Suresh
SwanspoolConservativeBell, Paul Anthony
ThorplandsLiberal DemocratMeredith, Dennis
ThrapstonConservativeSeery, Bob
TowcesterConservativeBromwich, Rosemary Edith Margaret
UplandsConservativeBoardman, Catherine
Weedon Bec & WoodfordConservativeOgden, Gina
West HunsburyConservativeHugheston-Roberts, David
WestonConservativeLegg, Stephen John
WicksteedConservativeEdwards, Scott Anthony
© 2009 Northamptonshire County Council